Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra och tvätt av textilier
Referensnummer: V 2023/376
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds universitet upphandlar hyra och tvätt av textilier. Anbudsgivare ska äga och hyra ut textilier samt ansvara för tvätt och skötsel av dessa. Lunds universitet har även kundägda textilier som vid
behov behöver skickas till anbudsgivare för tvätt/kemtvätt. Lunds universitet avser att skriva ett ramavtal
med en (1) leverantör.
Del 1) Hyra och tvätt av textilier, även kundägda textilier
Del 2) Hyra och tvätt av renrumskläder
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej