154541-2018 - PlaneringSverige-Stockholm: Skrivare och kurvskrivare
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för köp av skrivare, kopiatorer och skanners
Referensnummer: 17FMV9357
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV avser att för Försvarsmakten (”FM”) teckna ett ramavtal med en leverantör för anskaffning av skrivare, kopiatorer och skanners med tillhörande produktnära tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 48 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30232100 Skrivare och kurvskrivare, 30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen