154546-2022 - PlaneringSverige-Karlskrona: Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontorsmateriel
Referensnummer: FM2021-20494
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
FM har för avsikt att upphandla standardsortiment inom området Kontorsmateriel till myndigheterna FM och FMV. Myndigheterna har en rikstäckande och bred verksamhet som är utspridda i landet och därmed behov av rikstäckande distribution av nämnda produkter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 75 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 30100000 Kontorsmaskiner, kontorsutrustning och kontorsmateriel, utom datorer, skrivare och möbler, 30190000 Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel, 30191000 Kontorsutrustning, exkl. möbler, 30192000 Kontorsmateriel, 30193000 Pärmar, mappar o. d., 30197000 Mindre kontorsartiklar, 30199000 Pappersvaror och övriga föremål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen