154575-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Armbandsur
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hedersbelöningar Stockholm, Guldarmbandsur
Referensnummer: 3.3.1-0044/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18522000 Armbandsur
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte och vad uppdraget avser.
Syftet med upphandlingen är att träffa ramavtal med en leverantör som kan leverera guldarmbandsur till Stockholms stads hedersbelöning.
Upphandlingens volym.
Några garantier beträffande volymer kan inte lämnas.
Den totala volymen är svår att ange men uppskattas till ungefär 300 guldarmbandsur per år beroende på antalet hedersbelönade och deras individuella val. Det står den hedersbelönade fritt att välja mellan herr- och damstorlek. Fördelningen brukar vara att cirka en tredjedel utgör traditionell damstorlek.
Avtalsform.
Ramavtal kommer att träffas med en leverantör.
Serviceförvaltningen kommer en gång per år, på uppdrag av stadsledningskontoret, att göra avrop av det aktuella antalet guldarmbandsur för året.
Anbudstidens utgång.
Anbudet skall vara inlämnat senast:
Anbudets giltighetstid.
Lämnat anbud ska vara bindande t.o.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18520000 Ur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen