Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Inköpscentral
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Servicefordon
Referensnummer: 18-166
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
DISet omfattar köp av olika typer av servicefordon, personbilar och transportfordon upp till 3,5 ton. Drivmedel, utrustningsnivå och specifika egenskaper styrs av de avropsberättigades behov samt av leverantörernas utbud och möjlighet att tillhandahålla det/de fordon som den avropsberättigade efterfrågar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34110000 Personbilar, 34131000 Pickupper, 34136100 Lätta skåpbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen