Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
E-tjänsteplattform, drift och utveckling.
Referensnummer: 2016-56
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30211300 Dataplattformar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser installation och konfiguration, drift, utveckling och support av e-tjänsteplattform. Beställaren vill etablera en gemensam e-tjänsteplattform baserad på Open ePlatform. Drift av e-tjänstplattform ska ske hos leverantören, även om beställaren också efterfrågar villkoren för eventuell framtida lokal drift.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48211000 Programvara för plattformskompatibilitet, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212211 Programvaruutvecklingstjänster för plattformskompatibilitet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser installation och konfiguration, drift, utveckling och support av e-tjänsteplattform. Beställaren vill etablera en gemensam e-tjänsteplattform baserad på Open ePlatform.