154701-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Borlänge: Avfallstransport
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lastbilstransporttjänster
Referensnummer: ABBE 2021/212
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Lastbilstransporttjänster avseende främst transport av avfall. Samtliga transporter planeras tillsammans med beställaren. Anpassning sker ofta mot mottagande anläggningarnas öppettider. Beställaren uppskattar att volymen maximalt uppgår till 12 miljoner kronor per avtalsår. Inga volymer garanteras, beställaren har eget fordon och chaufför som också kan komma utföra transporter inom avtalsområdet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen