Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt av avfallskärl- Söderhamns kommun, Faxeholmen AB
Referensnummer: 11553
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Söderhamns kommun och Faxeholmens AB:s behov av rengöring av soprum, avfallskärl och underjordsbehållare. Tvätten skall utföras 2-3 gånger per år. Rengöring av kärl ska utföras med högtryck i ett slutet system och tvätt av kärlskåp, underjordsbehållare samt soprum ska genomföras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90918000 Rengöring av avfallsbehållare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen