154751-2017 - ÄndringSverige-Göteborg: Socialvård och tillhörande tjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förstärkt familjehemsvård från 21 år.
Referensnummer: 079/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar förstärkt familjehemsvård för vuxna personer från 21 år med missbruks- eller beroendeproblem.
Leverantören ska ta fram lämpliga familjehem som skall ges stöd handledning och utbildning.
Leverantörerna ska erbjuda beteendeförändrande insatser som bidrar till förbättringar av klienternas livssituation, föräldraförmåga, funktionsförmåga och livskvalitet. Insatserna skall vara fokuserade på missbruksproblematiken.