Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elevadministrativt System
Referensnummer: Inköp.2019.21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30196000 Planeringssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Det administrativa systemet ska hantera barn- och elevregisterföring, ansökan till placering, betygsättning, fakturaunderlag, närvaro- och frånvarosystem samt skolpliktsbevakning och kommunala aktivitetsansvaret etc. I upphandlingen ingår även tjänster för implementering, utbildning, support, underhåll och vidareutveckling av tjänsten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30196000 Planeringssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen