154763-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Lås, nycklar och gångjärn
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Låssmedstjänster och tillhörande låsmaterial
Referensnummer: UH-2021-382
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44520000 Lås, nycklar och gångjärn
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av av låssmedstjänster av olika komplexitet och uppdragsstorlek samt tillhandahållande av låsmaterial.
Upphandlingen kommer att utmynna i ett ramavtal som kunden kommer att avropa ifrån utifrån behov.
De organisationer/upphandlande myndigheter som omfattas av upphandlingen är följande:
Skellefteå kommun
212000–2643
Västerbottensteatern AB
556214–5184
Skelleftebostäder AB
556060–4810
Skellefteå Industrihus AB
556086–8217
Skellefteå City Airport AB
556510–8718
Norsjö kommun
212000–2858
Norsjölägenheter
556535–2902
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 17 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44520000 Lås, nycklar och gångjärn, 98395000 Låssmedstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar både låsmaterial och låssmedstjänster. Med låssmedstjänster avses samtliga uppdrag som är kopplade till samtliga låssmedsarbetsmoment. Exempel på detta:
- Reparation, byte och tillhandahållande av nytt låssystem inklusive installation (både mekaniska & elektriska).
- Tillverkning av nycklar.
- Reparation av dörr för att få en fungerande dörr med låsfunktion.
- Installation av nya elstyrda funktioner som t.ex. dörrautomatik.
- Konsulttid för säkerställande av låssystem vid nybyggen.
Passersystem och installation av dessa omfattas inte av denna upphandling. Kunden förbehåller sig också rätten att köpa låssystem av annan leverantör vid nyproduktioner av fastigheter då låssystem kan ingå i upphandling av entreprenad. Se upphandlingsdokumenten för mer information om omfattning.
Sannolik volym för avrop på avtalet baserad på historisk inköpsvolym beräknas till 16 000 000 SEK för Skellefteå kommun inklusive kommunala bolag under avtalstiden inklusive optionsåren. Takvolym för avrop på avtalet är 22 000 000 SEK för Skellefteå kommun inklusive kommunala bolag. Takvolymen omfattar hela avtalstiden inklusive optionsåren.
Sannolik volym för avrop på avtalet baserad på historisk inköpsvolym beräknas till SEK för Norsjö kommun och Norsjölägenheter under avtalstiden inklusive optionsåren. Takvolym för avrop på avtalet är SEK för Norsjö kommun och Norsjölägenheter. Takvolymen omfattar hela avtalstiden inklusive optionsåren.