Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färsk Fisk
Referensnummer: UH-2022-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03311000 Fisk
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunerna Säffle, Åmål, Mellerud, Färgelanda, Dals-Ed och Bengtsfors
inbjuder Er att lämna anbud på Färsk Fisk.
Avropande enheter är omsorg, skola och förskola i upphandlande kommuner.
Utvärderingen görs genom bästa förhållandet mellan pris och kvalitet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03311000 Fisk, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15119600 Fiskkött, 03310000 Fisk, skaldjur och akvatiska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vår beräknade totala volym för samtliga kategorier i samtliga kommuner beräknas uppgå till ca: 2 800 000 SEK per år.
Volymen är beräknad till 23 000 kg.
Beställaren kan inte garantera att avrop kommer uppgå till någon viss volym under ramavtalsperioden. Avrop från detta ramavtal sker utifrån beställarens behov.
Avtalet är icke exklusivt, inköp av liknande varor i mindre volymer kan köpas hos annan leverantör.