15491-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Byggnation av servicedepå
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Umeå Vagnverkstad, nybyggnad av multifunktionshall
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213352 Byggnation av servicedepå
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser: Nybyggnad av multifunktionshall för underhåll av tåg, ca 700 m2.
Huvudinriktning är att hallen ska innehålla en del för avisning av tåg samt en del för hjulsvarvning. Byggnaden beräknas bli ca 100 meter lång och 6 - 7 meter bred
Entreprenaden utförs som totalentreprenad (ABT 06). För att klara att på kort tid identifiera behov, kostnad och utförandetid har Beställaren beslutat genomföra projektet med utökad samverkan (Partnering).
Önskemål är att verksamheten ska kunna påbörjas vintern 2019 - 2020 och tillsammans med beställare och hyresgäst ska entreprenör planera för detta.
Förfrågningsunderlag publiceras under vecka 03.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45213352 Byggnation av servicedepå, 45234180 Anläggningsarbeten för järnvägsverkstäder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen