Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skötsel av naturmark
Referensnummer: TND/2020:749
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92533000 Tjänster i naturreservat
II.1.4.
Kort beskrivning
Solna stad har fått i uppdrag att upphandla ramavtal avseende naturvårdande åtgärder och skötsel av naturmark inom Solna. Skötseln avser både naturreservat och övrig när-natur. Målet med upphandlingen är att kontraktera en kompetent och proaktiv Leverantör som kan genomföra skötsel av Solnas naturmark med stor hänsyn till befintliga värden samt bidrar till en långsiktig och hållbar utveckling av naturmarken.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 18 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster, 77231000 Skogsskötsel, 77231100 Skötseltjänster för skogsresurser, 77231300 Skogsförvaltning, 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 90712200 Strategisk planering för bevarande av skogsmiljön
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänsteupphandling