15492-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad av Öxnereds skola, samt nybyggnation av idrottshall
Referensnummer: SBN 2018.195
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser om- och tillbyggnad av befintlig skola, rivning av byggnad samt nybyggnation av idrottshall, med tillhörande markarbeten.
Arbetet skall bedrivas etappvis och entreprenaden är uppdelad i fem huvuddelar.
Stort fokus sätts på att göra goda miljöval och få ett bra inomhusklimat med låga emissioner, samt stort fokus sätts på säkerhet med hänsyn till byggnation i närheten av pågående verksamhet.
För med detaljerad information hänvisas till förfrågningsunderlaget i sin helhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45232332 Arbeten som rör telekommunikationer, 45236000 Markanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser om- och tillbyggnad av befintlig skola, rivning av byggnad samt nybyggnation av idrottshall, med tillhörande markarbeten.
AF Administrativa föreskrifter
Dessa administrativa föreskrifter ansluter till AMA AF 12
AFA.12 Beställare
Vänersborgs kommun, Fastighetsenheten, Sundsgatan 33, 462 85 Vänersborg
Vänersborg är regionhuvudstaden vid Vänerns sydspets. Med tio mil kust vid innanhavet Vänern är vänersborgarna bortskämda med närhet till bad, fiske och båtsport. I Vänersborg bor det 39 000 invånare. Vårt mål är att växa lite lagom varje år så att vi inte tappar känslan av mysig småstad. kommunen har cirka 3 600 anställda.
"Vänersborgs kommun – attraktiv och hållbar i alla delar, hela livet"
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Upphandlingen avser totalentreprenad för om- och tillbyggnad av befintlig skola.I princip utförs om- och tillbyggnad av befintlig byggnad, rivning av byggnad samt nybyggnation av idrottshall, med tillhörande markarbeten.Arbetet skall bedrivas etappvis och entreprenaden är uppdelad i fem huvuddelar. I entreprenaden kan optioner utgå.Stort fokus sätts på att göra goda miljöval och få ett bra inomhusklimat med låga emissioner, samt stort fokus sätts på säkerhet med hänsyn till byggnation i närheten av pågående verksamhet.För med detaljerad information hänvisas till förfrågningsunderlaget i sin helhet.
Leverantör ska vara med att bidra till en hållbar utveckling genom att i all verksamhet ta miljöhänsyn och hushålla med naturresurser. Verksamheten ska uppfylla tillämpliga miljölagar och föreskrifter.