15493-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Markanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Mark-/anläggnings- och finplaneringsarbeten
Referensnummer: 19/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar mark-/anläggnings- och finplaneringsarbeten, som under avtalsperioden kommer att avropas med detta ramavtal som grund. I ramavtalet ingår även markarbeten som inkluderar t.ex. nedgrävning av underjordsbehållare för avfall, eller utsättning och montering av markskåp. Avrop överstigande ett värde av 600 000 SEK (exkl. moms) kommer att tillämpas via förnyad konkurrensutsättning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112400 Grävning, 45231110 Rörläggningsarbete, 45262210 Grundläggning, 45314310 Kabelläggning, 45332200 VA-arbeten, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen