Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av gatubelysning och allmän el
Referensnummer: SUN 2019/52
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09310000 Elektricitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en entreprenad som omfattar tillsyn, skötsel och avhjälpande underhåll avseende offentlig belysning och allmän el för anläggningar inom Knivsta kommun. I kontraktsarbetena ingår vidare planerat underhåll samt nyanläggning/-installation av nya belysningspunkter och armaturer på befintliga belysningspunkter, för avrop.
Nya och tillkommande anläggningar och anläggningsdelar kommer under kontraktstiden och efter besiktning successivt införlivas i huvudentreprenaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 14 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09310000 Elektricitet, 34928500 Gatubelysning, 34928510 Stolpar för gatubelysning, 34928530 Gatulyktor, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45315100 Eltekniska installationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen