Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljötekniska undersökningar
Referensnummer: FN 2021/00030-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för konsulttjänst inom miljöteknik. Uppdragen innebär att utföra utredningar och undersökningar inom förorenade områden. Med förorenade områden avses föroreningar eller naturligt höga halter i mark, vatten, byggnader, anläggningar, sediment. Utredningarna kan omfatta inventering, undersökningar, projektering för efterbehandling av markföroreningar och liknande samt uppföljning och kontroll. Även byggledning/projektledning av ett efterbehandlingsprojekt kan komma ifråga. Utredningar utifrån olägenheter av olika slag som kan hänföras till mark och/eller grundvattenförhållanden ingår i uppdraget. Utredningarna omfattar mark, grundvatten och vattenområden (ytvatten och sediment).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen