155061-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Städning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård 2018
Referensnummer: 046512-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Lokalvård för Försäkringskassans samtliga kontor uppdelat i tre områden.
Upphandlingen omfattar tre (3) geografiska områden Nord, Väst och Öst och dessa består av tre delar:
Del A - Kontinuerlig lokalvård, daglig städning
Del B - Årlig fönsterputs, insida och utsida.
Del C - Avropstjänster
Anbud ska lämnas på alla delar inom ett område.
Leverantören kan välja att lämna anbud på ett eller flera områden men inte på en mindre volym än ett (1) helt område.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911200 Städning av byggnader, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen omfattar lokalvård inklusive årlig fönsterputs och avropstjänster.
Del B - Årlig fönsterputs, insida och utsida.
Närmare beskrivning av uppdraget och vad leverantören ska tillhandahålla för att utföra tjänsten framgår i Krav på tjänsten.
Anbudets giltighetstid
Leverantören ska vara bunden av sitt anbud till och med 30.6.2018. För det fall upphandlingen blir föremål för överprövning i domstol och ovannämnda datum passeras, ska leverantören vara bunden av sitt anbud till och med det senare datum som infaller 30 dagar efter det att lagakraftvunnet avgörande av överprövningen föreligger.