155104-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Tranås: Ledade lastbilar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kranlastbil till gatuavdelningen
Referensnummer: IN423109
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34133000 Ledade lastbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Tranås kommuns upphandlingsenhet inbjuder på uppdrag av Gatuavdelningen till anbudsgivning på ramavtal för en (1) st fabriksny kranlastbil med leverans under 2024.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet är Tranås kommun.
Upphandlingsform
Upphandlingen genomförs enligt lagen om offentlig upphandling, LOU.
Upphandlingsförfarande: Öppet förfarande
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34140000 Tyngre motorfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen