155182-2023 - ResultatSverige-Borås: Finansiell leasing
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyrbilar
Referensnummer: 22/109
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66114000 Finansiell leasing
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar följande:
Fordonsförhyrning inom följande områden:
• Dygnshyra (1 dag).
• Veckohyra (7 dagar).
• Månadshyra (30 dagar)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34110000 Personbilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Att teckna avtal med max fyra leverantörer som kan tillhandahålla efterfrågade varor och tjänster i
Sverige. Eftersom anställda inom RISE bor och arbetar geografiskt utspritt är det nödvändigt att avtalet
omfattar uthyrningslokaler på ett flertal orter inom Sverige. Detta då det annars skulle innebära att
anställda skulle bli tvungna att förflytta sig längre sträckor, vilket skulle leda till betydande tids- och
resursförluster för RISE.
Vi ser inköp som ett strategiskt verktyg som säkerställer att våra leverantörer bidrar med att uppnå
våra hållbarhetsmål utifrån den ekonomiska (rätt pris), kvalitativa (hög kvalitet), sociala (rättvisa och
ansvarsfulla leverantörer) och miljömässiga (låg miljöpåverkan) aspekten.