155185-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Programvara för nätverk, Internet och intranät
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av kommunikationsplattform inom projekt Framtidens belysning och IoT i Helsingborgs stad.
Referensnummer: 957/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en kommunikationsplattform för styrning av Helsingborgs stads, stadens, belysningsanläggning med tillhörande IoT-delar ingående i projektet Framtidens belysning och IoT inom Bårslöv, samt eventuellt del av och eller hela etapp 2 inom Framtidens belysning och IoT. Hela etapp 2 uppgår till ca 4500 styrnoder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48214000 Programvara för nätverksoperativsystem, 48219000 Diverse programvara för nätverk, 48219100 Programvara för nätbrygga, 48219300 Programvara för administration, 48219400 Programvara för transaktionsserver, 48219700 Programvara för kommunikationsserver, 48219800 Programvara för brygga, 48510000 Programvara för kommunikation, 48610000 Databassystem, 48614000 Datainsamlingssystem, 48800000 Informationssystem och servrar, 48813100 Offentliga databaser, 72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen