155219-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Revision
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av revisionsbyrå
Referensnummer: N/A
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att träffa avtal med en revisionsbyrå som utför lagstadgad finansiell revision av Operan, Operans stiftelser och Dramaten samt granskar Beställarnas resultatredovisningar och hållbarhetsredovisningar. Som option kan revisionsrådgivningstjänster beställas.
Resultatet av denna upphandling läggs fram till Operans respektive Dramatens årsstämma för beslut. Beställarna upphandlar tillsammans men tecknar var sitt avtal med den vinnande revisionsbyrån.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med denna upphandling är att träffa avtal med en revisionsbyrå som utför lagstadgad finansiell revision av Operan, Operans stiftelser och Dramaten samt granskar Beställarnas resultatredovisning och hållbarhetsredovisning. Som option kan revisionsrådgivningstjänster beställas.
Resultatet av denna upphandling läggs fram till Operans respektive Dramatens bolagsstämma för beslut. Beställarna upphandlar tillsammans men tecknar var sitt avtal med den vinnande revisionsbyrån.