15527-2017 - ResultatSverige-Täby: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Detaljprojektering samt gestaltning – Arninge handelsområde och resecentrum.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 11: Organisationskonsulttjänster [6] och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Täby.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
I uppdraget ingår att upprätta tekniskt förfrågningsunderlag för utförandeentreprenad. En detaljprojektering ska utföras av alla de ingående kommunaltekniska anläggningarna. Som underlag för detaljprojekteringen finns en förprojektering av ingående gator samt VA. Utformning av de allmänna anläggningarna bestäms av kvalitetsprogrammet. I uppdraget ingår även en omfattande ledningssamordning av konsulter för i området verksamma ledningsaktörer för el distributionsnät, telenät, bredband samt fjärrvärmenät.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71311220 Vägingenjörstjänster, 71356000 Tekniska tjänster, 71356400 Tekniska planeringstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 4 500 000 SEK
exkl. moms