155319-2021 - ResultatSverige-Värnamo: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster - Finnvedsbostäder
Referensnummer: UHN.2020.204
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Finnvedsbostäders inbjuder till anbudsgivning för städning av trapphus, korridorer källare, förråd, tvättstugor, personalutrymme och avflyttnings- och byggstädning. Entreprenaderna omfattar städning med tillhörande arbetsuppgifter i de utrymmen och områden som är uppräknade i förfrågningsunderlaget. Upphandlingen är indelad i tre (3) delar (A-C), där anbudsgivare kan lämna anbud i en eller fler delar. A. Inre skötsel av trapphus, korridor, källare, förråd och tvättstugor B. Inre skötsel av personalutrymmen C. Avflyttnings- och byggstädning För Finnvedsbostäder gällande takvolymer: Del- område A. Trapphus, korridorer, källare, förråd och tvättstugor. Maximalt takvärde per år 2,7 Mkr, dvs 10,8 Mkr / avtalsperioden. Del- område B. Inre skötsel - personalutrymme. Maximalt takvärde per år 0,5 Mkr, dvs. 2 Mkr / avtalsperioden. Del- område C. Avflyttningsstädning- och byggstädning. Maximalt takvärde per år 0,5 Mkr, dvs. 2 Mkr / avtalsperioden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Grupp A: Inre skötsel av trapphus, korridor, källare, förråd och tvättstugor
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning, 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Finnvedsbostäders inbjuder till anbudsgivning för städning av trapphus, korridorer källare, förråd, tvättstugor, personalutrymme och avflyttnings- och byggstädning. Entreprenaderna omfattar städning med tillhörande arbetsuppgifter i de utrymmen och områden som är uppräknade i förfrågningsunderlaget. Upphandlingen är indelad i tre (3) delar (A-C), där anbudsgivare kan lämna anbud i en eller fler delar. Anbudsgivare kan vinna en eller fler delar. A. Inre skötsel av trapphus, korridor, källare, förråd och tvättstugor B. Inre skötsel av personalutrymmen C. Avflyttnings- och byggstädning För Finnvedsbostäder gällande takvolymer: Del- område A. Trapphus, korridorer, källare, förråd och tvättstugor. Maximalt takvärde per år 2,7 Mkr, dvs 10,8 Mkr / avtalsperioden. Del- område B. Inre skötsel - personalutrymme. Maximalt takvärde per år 0,5 Mkr, dvs. 2 Mkr / avtalsperioden. Del- område C. Avflyttningsstädning- och byggstädning. Maximalt takvärde per år 0,5 Mkr, dvs. 2 Mkr / avtalsperioden.
Grupp B: Inre skötsel av personalutrymmen
Del nr: 2
Grupp C: Avflyttnings- och byggstädning
Del nr: 3