155341-2022 - ResultatSverige-Linköping: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kirurgiska instrument - Sydöstra (Ö)
Referensnummer: UC-2020-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland och Region Kalmar Län upphandlar tillsammans kirurgiska flergångsinstrument för öppen kirurgi. Upphandlingen är uppdelad i 21 anbudsområden som utvärderas och tilldelas var för sig.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33141620 Utrustning för medicinskt bruk för specifika ändamål i förpackningar (sets), 33160000 Operationsteknik, 33169000 Kirurgiska instrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling omfattar instrument som används brett i flera olika kirurgiska specialiteter såsom nålförare, peanger, pincetter, saxar, självhållande hakar, sårhakar, skalpellskaft, fattningstänger, handduksklämmare, bentänger, slevar, kärlklämmare samt keramiska instrument.
Upphandlingen omfattar även instrument avsedda för gynekologisk kirurgi, hand- och plastikkirurgi, instrument för allmänkirurgi och urologi, neurokirurgi, ortopedi, thorax- och kärlkirurgi , öron-, näsa – halskirurgi samt käkkirurgi.