155365-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datorer, bildskärmar, mobiltelefoner, visningsmedia samt tillbehör 2023
Referensnummer: UH-2022-194
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå kommun upphandlar produkter inom följande produktområden för uttag vid behov av Skellefteå kommun under avtalstiden.
Malå kommun deltar på samtliga produktområden.
Norsjö kommun deltar på produktområdena 2 (förutom iPhones), 4,5 och 6.
Datorer, spelutvecklingsdatorer, bildskärmar, dator och mobiltillbehörAppleprodukterMobiltelefoner och surfplattor, AndroidVisningsmediaHörhjälpmedelKameraövervakning
De leverantörer som lämnar anbud på något av ovanstående produktområden 1-4, ska även tillhandahålla nedanstående tjänst för de produktområden man lämnat anbud på.
Insamling, radering samt rapportering av uttjänt IT-utrustning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 190 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
12.1 Produktområde: Datorer, speldatorer, bildskärmar, dator och mobiltillbehör
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
It-utrustning
12.2 Produktområde: Apple
Del nr: 2
12.3 Produktområde: Mobiltelefoner och surfplattor, Android
Del nr: 3
12.4 Produktområde: Visningsmedia
Del nr: 4
12.5 Produktområde: Hörhjälpmedel
Del nr: 5
12.6 Produktområde: Kameraövervakning
Del nr: 6