155382-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Kontorsstädning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård kommunhuset Ansgarius 2018
Referensnummer: U-18-06
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90919200 Kontorsstädning
II.1.4.
Kort beskrivning
Lokalvårdstjänster för lokalerna i Växjö kommunhus, kvarter Ansgarius, ca. 16 350 kvm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lokalvårdstjänster för lokalerna i kommunhuset Ansgarius.
Kompletterande information.
Upphandlingsdokument hämtas från Växjö kommuns webbplats under adress: www.vaxjo.se/upphandling eller via www.opic.com. Eventuella förtydliganden och kompletteringar för annonserad upphandling kommer att införas löpande på denna webbplats. Vid registrering i TendSign anges en e-postadress för att erhålla automatisk uppdatering av de eventuella förändringar som gäller efterfrågad upphandling.
OBSERVERA! Om upphandlingsdokument erhållits på annat sätt, så måste anbudsgivaren själv bevaka eventuella förändringar på www.vaxjo.se/upphandling. Om upphandlingsdokumentet på något sätt upplevs oklart är det viktigt att anbudsgivaren ber om ett förtydligande. Frågor med anledning av upphandlingen ställs i TendSigns frågor & svarsfunktion.
Sista dag för frågor är 18.4.2018.
Endast publicerade, skriftliga svar och förtydliganden lämnade av upphandlande myndighet är att se som giltiga förtydliganden av upphandlingsdokumentet.
Ekonomisk kapacitet.
Anbudsgivaren ska senast vid avtalsstart vara registrerad för F-skatt. Den upphandlande myndigheten kontrollerar detta. Anbudsgivaren svarar för kontroll av sina anlitade underleverantörer.
Anbudsgivaren ska ha en god och stabil ekonomi. Anbudsgivare ska ha minst rating 40 enligt Creditsafe eller likvärdigt kreditvärderingsinstitut eller på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning. Om Anbudsgivare har lägre rating än 40 hos Creditsafe, finns möjlighet för Anbudsgivaren att på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning som motsvarar ställt krav.
Vid lägre rating än 40 kommer den upphandlande myndigheten att göra en individuell bedömning av företagets kreditvärdighet utifrån uppställda krav och inlämnade uppgifter. Om företaget är nystartat kan Anbudsgivaren ändå anses motsvara dessa krav om denne lämnat en förklaring/intyg från revisor eller bank som visar att Anbudsgivaren innehar motsvarande ekonomiska stabilitet.
Samma kvalificeringskrav tillämpas för utländska Anbudsgivare.
Teknisk förmåga och kapacitet.
Anbudsgivaren ska ha teknisk förmåga, kapacitet, kompetens och erfarenhet att utföra uppdraget. Anbudsgivare ska ingående beskriva sitt företag med avseende på nedanstående:
Antalet anställda inklusive deras befattningar.
Driftledningens tidigare erfarenhet av lokalvårdsarbete i offentliga lokaler.
Anställd personals tidigare erfarenhet av lokalvårdsarbete.
Vikarieorganisation som säkerställer att Beställarens krav på lokalvården, upprätthålls redan från frånvarodag 1.
Hur man arbetar för att erbjuda Beställaren kontinuitet i uppdraget, t. ex. att samma lokalvårdare arbetar på samma avdelning/enhet vid varje utförandetillfälle.
Anbudsgivaren ska arbeta efter ett kvalitetssystem, antingen i form av en ISO-certifiering eller i form av ett eget dokumenterat kvalitetssystem. Eget system ska minst innehålla kvalitetspolicy, kvalitetsansvarig samt beskrivning av hur tjänsterna i uppdraget följs upp och kvalitetssäkras.