155395-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Svalöv: Revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster Svalövs kommun
Referensnummer: KS 58-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar revisionstjänster, i fortsättningen benämnda "Uppdragen", för löpande revision och successiva avrop under avtalstiden. Uppdragen består av följande:
Uppdrag som som sakkunnigt biträde till Beställarens förtroendevalda revisorer i deras granskning av Beställarens nämnder, styrelser och beredningar.
Uppdrag som sakkunnigt biträde till Beställarens lekmannarevisorer för granskning av kommunens bolag.
Uppdrag avseende finansiell revision i Beställarens bolag som ska utföras i enlighet med aktuell lagstiftning.
Särskilda granskningsuppdrag och eventuellt andra sammanhängande tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget beräknas till 760 timmar per år fördelat på:
Svalövs kommun 600 timmar
AB Svalövs Bostäder 80 timmar
AB Svalövs Lokaler 80 timmar
Utöver uppdraget tillkommer behov av särskilda granskningsuppdrag och eventuellt andra tillkommande
Tjänster motsvarande ca 600 timmar per år.
Tjänsternas omfattning är beroende av kommunfullmäktiges anslag till revisionen. Beställaren
Garanterar därmed inte en viss volym, omfattningen kan komma att under- eller överskridas under
Avtalstiden.