155500-2017 - PlaneringSverige-Enköping: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Familjebad Enköping.
Referensnummer: TF 2017/308
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Enköpings kommun planerar bygga ett familjebad på det s.k. Korsängsfältet i Enköping och entreprenaden kommer handlas upp som en totalentreprenad i samverkan.
Den blivande totalentrepenören i samverkansprojektet kommer starta sitt arbete med projektering av systemhandling, vilket innebär att upphandling initialt sker utifrån ABK09 med en option på genomförande av entreprenaden enligt ABT06.
Familjebadet planeras innehålla rehab- och undervisningsbassäng, 25-meters simbassäng, hoppbassäng, en familjedel med upplevelsebassänger, relaxavdelning och gym.
Projektering av systemhandling planeras starta sommar/höst 2017. Projektet i sin helhet beräknas vara färdigställt årsskiftet 2020/2021.
Förfrågningsunderlag håller på att tas fram och anbudsinbjudan planeras annonseras på kommersannons v. 20-2017.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 300 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24962000 Vattenreningskemikalier, 31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor, 31520000 Lampor och belysningsarmatur, 31527200 Utomhusbelysning, 31527400 Undervattenslampor, 31600000 Elektrisk utrustning, 43300000 Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten, 43324000 Dräneringsutrustning, 43324100 Utrustning till simbassänger, 43325000 Park- och lekplatsutrustning, 45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212212 Anläggningsarbete för simbassäng, 45212230 Byggnation av omklädningsrum, 45212423 Byggnation av kafeteria, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45213316 Anläggning av gångbana, 45223200 Konstruktionsarbete, 45223220 Anläggningsarbete avseende upprättande av grundstomme, 45223300 Byggnation av parkeringsplats, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232430 Vattenrening, 45233140 Vägarbeten, 45233161 Anläggningsarbeten för gångbanor, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45247200 Anläggningsarbete för dammar och liknande permanenta anläggningar, 45252120 Byggnation av anläggning för behandling av vatten, 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten, 45262100 Arbete på byggnadsställning, 45262120 Uppförande av byggnadsställning, 45262210 Grundläggning, 45262211 Pålslagning, 45262212 Stödkonstruktioner vid schaktarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45312200 Installation av inbrottssystem, 45313000 Installation av hissar och rulltrappor, 45313100 Hissinstallationer, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45332200 VA-arbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning, 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71351500 Markundersökningstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 90710000 Miljöledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen