155520-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Södertälje: Utbildningstjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskinförarutbildning
Referensnummer: TI 2019-1019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Gymnasial vuxenutbildning inom kurserna anläggningsförare 1-4 och process (1200 poäng) inom utbildningstiden 1 år. Utbildningen ska bedrivas i Södertälje kommun med god tillgänglighet med kollektivtrafik. Maskinparken ska består av hjullastare med maskinvikt om minst 5-12 ton utrustade med skopor för lastning och planering, pallgafflar och materialhanteringsarm för lyft.
Avtalet ska börja 2019-04-15 till 2021-07-30 med möjlighet till ytterligare förlängning i upp till ett år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80200000 Högstadie- och gymnasieundervisning, 80212000 Yrkesmässig undervisning på högstadie- och gymnasienivå
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Södertälje kommun är huvudman för gymnasiala yrkesutbildningen MASKINFÖRARE. Utbildningen är av den sort att den kräver många praktiska moment och Södertälje kommun behöver därför en leverantör med lämplig miljö, exempelvis maskinpark, lämplig yta avsedd för övningar med maskiner, samt geografisk närhet och erfarenhet av branschen. Utbildningen finansieras 50 % av statsbidrag inom det regionala yrkesvux och 50 % av kommunen. Leverantörer åtar sig att tillhandahålla all utrustning som krävs kostnadsfritt för kommunen.