155520-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster mark, park, natur, gata, belysning, VA och dagvatten, geoteknik, miljö och trafik och buller
Referensnummer: 2020/717
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende tekniska konsulter inom följande områden:
— Anbudsområde A: Projektörer avseende mark, park, natur, gata, belysning, VA och dagvatten,
— Anbudsområde B: Konsulter avseende planering och utredning i tidigt skede avseende mark, park, natur, gata, belysning, VA och dagvatten
— Anbudsområde C: Geoteknisk konsult
— Anbudsområde D: Miljökonsult
— Anbudsområde E: Trafik- och trafikbullerkonsult
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311220 Vägingenjörstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71351000 Geologisk, geofysisk och övrig vetenskaplig prospektering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen