155643-2017 - ResultatSverige-Nässjö: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad av 2 st. förskolor.
Referensnummer: 2501/2512-151
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser uppförande av 2 nya förskolor med mottagningskök och tillhörande gårdshus, utökning och komplettering av förskolegård på förskolan Koronan 1, samt bollplan på Zodiaken 2.
Bullerbyn: Rivning av befintliga byggnader. Nybyggnad av förskola med 6 avdelningar med tillhörande mottagningskök, administration och teknik. Nya gårdshus. Ny markanläggning med vägar, utrustning m.m.
Nybyggnad: ca 1 400 m².
Zodiaken 3: Rivning av befintliga byggnader. Nybyggnad av förskola med 6 avdelningar med tillhörande mottagningskök, administration och teknik. Nya gårdshus. Ny markanläggning med vägar, utrustning. Nybyggnad: ca 1 400 m².
Zodiaken 2: Anläggande av ny beachfotbollsplan tillhörande Handskerydsskolan.
Koronan 1: Utökning av gård samt komplettering med nya vägar och utrustning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen