155717-2017 - ÄndringSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten: studentbostäder
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Electrum 1 Kista, Studentbostäder.
Referensnummer: 17/40
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214700 Bygg- och anläggningsarbeten: studentbostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågan avser en totalentreprenad (ABT 06) gällande studentbostäder fördelade över 2 identiska huskroppar som delvis dockas mot Electrums 2 östra flyglar. Bostadshusen är fristående upp till våning 2 för att möjliggöra passage därefter dockas det mot befintligt hus våning 2-5, översta våningen 6 fortsätter in över de befintliga taken och kopplas ihop med flyglarnas 2 befintliga trapphus.
Totalt bildas 72 studentlägenheter.