155720-2018 - ResultatSverige-Höganäs: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjutsar ht-18 - vt-21
Referensnummer: 17/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Resorna kommer att samordnas så att så många som möjligt åker med på samma resa.
Utöver fasta skolskjutstransporter till och från skolan skall skolskjutsfordon kunna användas för extraturer med anledning av studieresor, friluftsdagar mm.
Skolskjutstransporterna kommer fortlöpande under avtalstiden att anpassas till skolornas schemaläggning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I Höganäs kommun åker majoriteten av kommunens skolskjutsberättigade elever med Skånetrafikens linjebussar. En del elever har avståndsmässigt långt till linjetrafikens hållplatser och behöver därför hämtas med upphandlad skolskjuts. Skolskjutstransporter sker varje skoldag fördelat som en morgontur och två – tre eftermiddagsturer. Resorna kommer att samordnas så att så många som möjligt åker med på samma resa. Skolskjutstransporterna ska fortlöpande under avtalstiden kunna anpassas till skolornas schemaläggning. Skolskjutstransporter skall ske varje skoldag, 178-182 dagar/läsår. Antalet dagar kan komma att variera för varje läsår. Skolskjutstransporterna kommer att anpassas till i dag oförutsebara förändringar under avtalstiden på grund av in-/utflyttningar, åkande som lämnar, alternativt kommer till, de olika enheterna. Under första och sista skoldagen kan turerna ha andra transportsträckor och tider än under resterande läsår. Förändringar i tider kan även förekomma i samband med exempelvis friluftsdagar.