155726-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Transformatorer
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transformatorstationer till Södermalm, Söderort och Nacka
Referensnummer: FUT 2018–0295
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31170000 Transformatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
I samband med utbyggnad av tunnelbanan finns behov transformatorstationer till kommande entreprenader för projekten Södermalm, Söderort och Nacka. Beställaren avser men garanterar inte att köpa åtta (8) st.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315100 Eltekniska installationer, 45317200 Elinstallation av transformatorer, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution, 51111300 Installation av transformatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen