155754-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Kemiska produkter
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling natronlut (NaOH)
Referensnummer: 21/48
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av natronlut (NaOH) (membranlut) till Tekniska verkens anläggningar i Linköping, Mjölby och Katrineholm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24311520 Natriumhydroxid
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund Upphandlingen omfattar leverans av natronlut (NaOH) (membranlut) till Tekniska verkens anläggningar i Linköping, Mjölby och Katrineholm. Koncentrationen är mestadels 50 % men även 45 % och 25 % förekommer. Natronlut används i värmeverkens rökgasreningsprocess för att minska utsläpp till vatten från rökgasrening, samt för att pH-reglera vattnet på vattenverket. Volymen är något lägre under sommarmånaderna. Nuläge I nuläget levereras natronlut (membranlut) i bulkbil som levereras till de olika anläggningarna. Leveransställena på Gärstadverken och KV1i Linköping tar emot den allra största volymen. Till de största anläggningarna levereras mestadels fulla bilar, men ej fulla bilar förekommer. Även leverans av Cipax och dunk förekommer till Mjölby. Natronlut är en kritisk kemikalie i verksamheten vilket gör att leveransprecision och ledtiden är viktig. Omfattning För närvarande finns det åtta leveransplatser vid Tekniska verkens anläggningar. Uppskattad årsvolym är 2032 ton natronlut (50 % till största delen, varav ca 10 ton är 25 %-ig, samt ca 1,5 ton 45 %-ig i Cipax/ dunk). Takvolymen för hela ramavtalsperioden inklusive eventuella förlängningar är 14 000 ton natronlut. Vi avser att teckna ramavtal med en leverantör för leverans av natronlut.