2. Förfarande
Förfarande
Titel: Generalkonsult gata, mark - Holmsund
Beskrivning: Umeå kommun avser upphandla generalkonsult för projektering av bro över GC-väg i Holmsund i enlighet med upphandlingsdokumenten. Då uppdragets värde beräknas överstiga nivån för avrop i ramavtalet för Generalkonsult gata, mark upphandlas detta uppdrag separat. Det uppdagades felaktigheter i upphandlingsdokumenten efter publicering. Upphandlingen kommer antingen att avbrytas och publiceras på nytt, eller så lägger vi till upphandlingsdokumenten i denna upphandling när de är klara. I sådant fall kommer anbudstiden att förlängas med motsvarande tid.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125097:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad