155810-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hämtning och behandling Sludge / Slagvatten från fartyg, hamnens oljeavskiljare, och spillolja från uppsamlingstankar, samt avfallshantering i Norrköpings Hamn
Referensnummer: UH-2021-00169
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
I upphandlingen ingår följande uppdrag till Norrköpings Hamn AB:
Hämtning och behandling av Sludge / Slagvatten från fartyg, från hamnens oljeavskiljare.
Hämtning och behandling av spillolja från företagets uppsamlingstankar.
Avfallshantering inklusive fartygsavfall i Norrköpings Hamn AB.
Hämtning och behandling av sandavskiljaravfall från hamnens oljeavskiljare.
Hämtning och behandling av sandavskiljaravfall från Norrköpings Hamn AB's tvättrännor (tvätthallar).
Spolning och filmning av dagvatten/spillvattensystem
Tömning och rengöring av dagvattenbrunnar inom Norrköpings Hamns verksamhetsområde.
Rapportering till avfallsregistret.
Den övervägande delen av sludge /slagvatten härrör sig till fartyg, vilken kan uppskattas till ca 300-650 m3 per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90400000 Avloppshantering, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90514000 Återvinning av avfall, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen