2. Förfarande
Förfarande
Titel: DIS avseende undersökningsmöbler för ögonsjukvård
Beskrivning: Det här är ett dynamiskt inköpssystem där S:t Eriks Ögonsjukhus samt ögonklinikerna på Södersjukhuset och Norrtälje sjukhus kommer att lägga ut upphandlingar för sina behov av undersökningsmöbler för ögonsjukvård.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33192000 Möbler för sjukvårdsändamål
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområde 1: Operationsstolar till poliklinisk verksamhet (avser patient)
Beskrivning: Delområde 1: Operationsstolar till poliklinisk verksamhet (patient) Avser bl.a. stolar som används vid operativa ingrepp i poliklinisk verksamhet. Inkluderar men inte begränsade till detta: Operationsstolar med elektriska justeringsfunktioner (höjd, ryggstöd, benstöd)Stolar med hög stabilitet och belastningskapacitet för mindre kirurgiska ingreppModeller med tiltfunktionIntegrerade armstöd eller tillbehör beroende på specialitetHygienanpassade ytor för desinfektion och infektionskontroll
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127588:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 2: Undersökningsstolar (avser patienter)
Beskrivning: Delområde 2: Undersökningsstolar (patient) Avser bl.a. stolar för undersökning snarare än kirurgi. Mer flexibel utrustning än operationsstolar. Undersökningsstolar med manuell eller elektrisk höjdjusteringRygg- och benstöd som kan justeras för olika typer av kliniska undersökningarRoterbara eller mobila undersökningsstolar för ögonsjukvård m.m.Modeller med olika konstruktion anpassade för barn och/eller vuxnaTillbehör som nackstöd, armstöd, m.m.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127588:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde 3: Operatörsstol (avser vårdpersonal)
Beskrivning: Delområde 3: Operatörsstol (vårdpersonal) Avser stolar för personal som utför kirurgi eller undersökning – ergonomi är centralt. Höj- och sänkbara operatörsstolar (ofta gasfjäder eller elektrisk justering)Stolar med ergonomiskt utformade säten och ryggstöd för långvarigt arbeteStolar med olika sitsmodeller (sadelstol, rund sits, delad sits)Ryggstöd eller bröststöd för ergonomiskt stöd vid mikroskoparbeteHjul och stabilt underrede för smidig förflyttning runt arbetsområdet
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:127588:Lot:3