Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nutritionsprodukter samt sondmatningsaggregat.
Referensnummer: 6463
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33692300 Enteral nutrition
II.1.4.
Kort beskrivning
Nutritionsprodukter samt sondmatningsaggregat för Kommunerna i Gävleborgs län samt Älvkarlebys kommun men ej Sandvikens kommun. För beställning till kommunernas kök och äldreboenden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 14 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Nutritionsprodukter samt sondmatningsaggregat
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33692200 Produkter för parenteral nutrition, 33692300 Enteral nutrition
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen