15586-2017 - ResultatSverige-Helsingborg: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Support och underhåll BI-lösning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Helsingborg.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Öresundskraft bjuder härmed in intresserade leverantörer att inkomma med anbudsansökan avseende support och underhåll samt viss vidareutveckling avseende beställarens egenutvecklade Business Intelligencelösning (BI-lösning) i enlighet med denna inbjudan.
Öresundskraft använder sedan 2015 en BI-lösning för att analysera mätvärden avseende fjärrvärme och elnät.
BI-lösningen hanterar information om:
— kunder,
— kontrakt – fastighet,
— anläggningar – utomhustemperaturer,
— fakturor,
— mätvärden på timnivå för fjärrvärme och elnät.
BI-lösningen innehåller information om ca 120 000 kunder och dess mätvärden sedan oktober 2012. Befintligt datalager innehåller ca 3 000 000 000 mätvärden på timnivå och växer med ca 80 000 000 varje månad. Mer information om befintlig lösning finns i avsnitt 3 i detta underlag.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 72500000 Datortjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.