Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Infusionsvätskor med tillhörande tjänster avseende beredskapslagring
Referensnummer: 2.7-7509/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33621400 Blodsubstitut och infusionsvätskor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett större inköp av infusionsvätskor, samt option på köp av ytterligare infusionsvätskor och tillhörande tjänster avseende omsättningslagring av infusionsvätskor. Med omsättningslagring avser att infusionsvätskorna ska bytas ut av leverantören i god tid innan utgångsdatum. Infusionsvätskor ska lagras i Socialstyrelsens beredskapslager.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33600000 Läkemedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ett större inköp av infusionsvätskor, samt option på köp av ytterligare infusionsvätskor och tillhörande tjänster avseende omsättningslagring av infusionsvätskor. Med omsättningslagring avser att infusionsvätskorna ska bytas ut av leverantören i god tid innan utgångsdatum.