Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skafferiavtal
Referensnummer: 2023KS/0122
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är ett komplement till Värmdö kommuns avtal med befintliga livsmedelsleverantörer. Uppdraget avser att tillgodose enheters behov av mindre inköp av dagligvaror och livsmedel i konsumentförpackningar. Upphandlingen delas in i två anbudsområden. Anbudsområde 1 = Butik med sortiment för dagligt bruk - placering både i tätort Gustavsberg samt mindre orter inom Värmdö kommun. Kommunen kommer att teckna avtal med flera leverantörer för att täcka behovet geografiskt sätt i hela kommunen. Anbudsområde 2 = Butik som tillhandahåller onlineköp med utkörning. Kommunen kommer att teckna avtal med en leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är ett komplement till Värmdö kommuns avtal med befintliga livsmedelsleverantörer. Köp i butik.