155918-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm-Arlanda: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
3 Hamburgerrestauranger på Stockholm-Arlanda Airport
Referensnummer: SDA 2021-00095
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
LUK - tjänster- och byggkoncessioner
Upphandlingen avser att Koncessionshavaren ska på Stockholm Arlanda Airport bedriva tre Hamburgerrestauranger där samtliga restauranger ska tillhandahålla ett och samma sortiment.
Verksamheterna ska tillhandahålla mat och dryck som snabbt kan serveras vid kassan. Hamburgerrestaurangerna ska tillhandahålla produkter som kan köpas och ätas i enheterna eller förpackas för att förtäras någon annanstans.
Hamburgerrestaurangerna ska bedrivas under ett varumärke som är väl etablerat på den svenska marknaden samt ska ha en lågprisprofil i förhållande till andra koncept med samma inriktning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 150 700 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen