155927-2021 - ResultatSverige-Stockholm-Arlanda: Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Meddelande om koncessionstilldelning
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koncessionsupphandling av café och restaurang på Malmö Airport
Referensnummer: SDA2020-00858
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift av ett café och en restaurang på Malmö Airport. Caféet ska tillhandahålla varma och kalla maträtter för lunch och middag samt bakverk och smörgåsar. Även varma och kalla drycker ska ingå i sortimentet. Restaurangen ska drivas som lunchrestaurang och erbjuda mat med fokus på kvalitativ, svensk husmanskost kompletterat med rätter från det internationella köket,
”För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. I de fall anbudssökande har för avsikt att använda sig av annans kapacitet, ska även dessa fylla i en ESPD. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt. Kontroll av i ESPD angiven information sker innan tilldelning.”
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 14 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Café och restaurang på MMX airport