Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fjällbo Park - Nybyggnad av hyresrätter
Referensnummer: FBU 2017-0025
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet omfattar nybyggnad av tre hus om sammanlagt 75 lägenheter samt komplementbyggnader med en BOA om 4 065 m2 och en BTA om 6 329 m2.
De tre husen är projekterade utifrån samma typhus, men roteras, alternativt spegelvändes, för att passa in i området och inom detaljplan. Respektive hus rymmer 25 lägenheter vardera och byggs i fem våningar plus vind.
Plats för projektet är Fjällbo Park i stadsdelen Utby i Östra Göteborg med fastighetsbeteckning Utby 129:2.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211300 Byggnation av bostäder, 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen