156113-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avfallstjänster – Avfallshantering Värmdö skärgård, område 51 Sandhamn, 55 Södermöja och övriga öar 57 Nämdöområdet
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Avfallshantering Värmdö skärgård, område 51 Sandhamn, 55 Södermöja och övriga öar 57 Nämdöområdet
Beskrivning: Information Värmdö kommun inbjuder härmed till att lämna anbud avseende entreprenad för avfallshantering på Sandhamn, Södermöja med närliggande öar och Nämdöområdet. I upphandlingen ingår även uppdrag för skötsel och drift av sopmajor på Sandhamn, vid Södermöja med närliggande öar och i Nämdöområdet, i enlighet med samtliga för upphandlingen aktuella upphandlingsdokument. Syfte Syftet med upphandlingen är att uppfylla kommunens skyldighet att samla in och transportera bort mat- och restavfall, och därmed jämförligt avfall. Vidare ska upphandlingen säkra att tjänsterna utförs kostnadseffektivt, med lägsta möjliga miljöpåverkan och med ett gott kundbemötande.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Avfallshantering Värmdö skärgård, område 51 Sandhamn
Beskrivning: Entreprenad 51 Sandhamn avser hämtning av kärl- och säckavfall samt skötsel av serviceplatsen. Drift och skötsel av toaletterna vid serviceplatsen samt drift och skötsel av sopmajor.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110995:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90512000 Avfallstransport
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Avfallshantering Värmdö skärgård, område 55 Södermöja och övriga öar
Beskrivning: Entreprenad 55 Södermöja med närliggande öar avser hämtning av kärl- och säckavfall. Drift och skötsel av sopmajor.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110995:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Avfallshantering Värmdö skärgård, område 57 Nämdöområdet
Beskrivning: Entreprenad 57 Nämdöområdet avser hämtning av kärl- och säckavfall. Drift och skötsel av sopmajor.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110995:Lot:3