15620-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Utformning av grönområden
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skälltorpsskolan utemiljö
Referensnummer: 18/35
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45112710 Utformning av grönområden
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet utförs p.g.a en ändring i detaljplanen.
Den planerade stadsförnyelse vid Selma Lagerlöfs Torg innebär att delar av Skälltorpsskolans utemiljö kommer tas i anspråk för andra ändamål och längre kan användas av skolan.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232420 Anläggningsarbete för avloppsledningar, 45232440 Anläggningsarbeten för avloppsledningar, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen