2. Förfarande
Förfarande
Titel: CPAP-utrustning inklusive distansmonitorering samt masker för CPAP- och bilevelutrustning i hemmiljö
Beskrivning: Upphandlingen omfattar Region Hallands samlade behov av CPAP-utrustning inklusive distansmonitorering samt masker för CPAP- och bilevelutrusning. i hemmiljö. Anbud kan lämnas på ett eller flera av upphandlingens delområden.
Intern identifierare: RS241560
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Ytterligare klassificering (cpv): 33157000 Utrustning för gasbehandling och annan andningsstödjande utrustning, 33195000 Patientövervakningssystem, 33195100 Monitorer, 33195110 Andningsmonitorer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Generell del gäller för alla anbudsgivare i upphandlingen CPAP-utrustning inklusive distansmonitorering samt masker för CPAP- och bilevelutrustning i hemmiljö
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: CPAP inklusive distansmonitorering hemmiljö
Beskrivning: CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) används för att behandla obstruktiv sömnapnésyndrom. Andelen CPAP-användare ökar ständigt i regionen och nu efterfrågas CPAP med distansmonitorering för att bl.a. effektivisera uppföljning av behandlingen. Behandlingen sker i hemmiljö. Anbudet ska omfatta bland annat CPAP med uppkoppling till distansmonitorering inklusive alla tillbehör som krävs för uppkopplingen samt licenser och materialkostnader kopplade till offererad utrustning Denna upphandling omfattar även service, reservdelar och tillbehör till upphandlad utrustning
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Masker för CPAP- och bilevel utrustning i hemmiljö
Beskrivning: Offererad masker ska fungera för sitt avsedda ändamål i normal hemmiljö. Upphandlingen är uppdelad i följande delområde: • Helmask • Näsmask • Näskuddemask Upphandlingen omfattar även reservdelar och tillbehör till de upphandlade maskerna. Leverantörer ska leverera varor/tjänster som präglas av professionalism, serviceanda och anpassningsförmåga